пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic wyraźnie nie uwydatni projektu trawnika bądź kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Bardzo wysokie, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania sąsiadujące domy i ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo rodzi orzechy. Gdy pragniemy aby nasze zielone ogrodzenie było nadzwyczaj wybujałe a zarazem cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z limaku powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu. Należy pamiętać natomiast, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie zaznaczy krawędzi trawnika ewentualnie rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe często nie potrafią dobrze wzrastać w desygnowanych miejscach, małe drzewa potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zastawią gołe place gleby. Pięknie przycięty mały żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niskie względnie duże roślinne ploty można pozyskać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy są znacznie bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej akceptuje cień cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, jednak jego formę Fastigiata Robusta wolno odłożyć bez pomocy.Powinien się w mgnieniu oka dojrzewał oraz oszczędzi kolumnowy kształt.

Jeżeli wasz kącik jest nader zacieniony, należałoby aby żywy plot rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja metamorfozie o złotawych bądź wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr prosty Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są najbardziej ostre w słońcu, toż nawet w śladzie liście zostają całkiem jasne, prawie ze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий