среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy sztachetki plastykowe na plot i furtę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na sztacheta z PCV z Gostynia na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na plotki z plastyku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także własnych upodobań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz sztachety plastykowe z Będzin na ogrodzenie i bramkę sztachetowa buduje się z skał wielorakiego zarysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kafli o nieregularnych układach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий