понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj spełniają role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą tez za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta z PCV z Lidzbarska Warmińskiego buduje się w nasłonecznionych elementach, w których szybko wzrastają i silnie gęstnieją. Co niemiara wdzięku maja także takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza przez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina gałązek lub kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja a także uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które panują w skwerze, a także nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często tez ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują również dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta plastikowe mogą być niezwykle cienkie, chociaż powinno się je regularnie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot komponuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. O ile mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий